Islahat Fermanı

Temmuz 25, 2012 § Yorum bırakın

18 Şubat 1856′da ilan edilen Islahat Fermanı bir iç düzenleme fermanı olduğu kadar Paris Antlaşması maddeleri arasında yer aldığından siyasal niteliği olan ve dış güçlerin baskısı ile ortaya çıkmış bir fermandır. Sultan Abdülmecid zamanında ilan edilmiştir. Fermanın diğer adı:Hatt-ı Hümayun.
Islahat Fermanının Nedenleri:

Osmanlı Devleti’nin Kırım Savaşı’ndaki başarısızlığı devam ederken, Rusya’nın saldırıdaki amacı Osmanlı Devleti’ndeki hıristiyanların haklarını korumak gibi görünse de aslında devletin iç işlerine müdahale etmek ve bundan kendine çıkar sağlamaktı.

Kaynak:  Islahat Fermanı

Savaş devam ederken İngiltere, Fransa ve Avusturya kendi aralarında savaşın sonunda yapılması gereken bazı kararlar aldılar bunların arasında şöyle bir şart vardı: “Osmanlı Devletinin hükümranlık haklarını bozmayarak, hıristiyan toplumun hak ve ayrıcalıklarını belirleyen bir ferman çıkarılmalı.”

Osmanlı Devleti yenilginin ardından Paris görüşmelerinden önce diğer devletlerin kendi iç işlerine müdahale etmesini engellemek istercesine Islahat Fermanı‘nı çıkarmıştır. İçerisinde Osmanlı devlet adamları yanında, İngiltere, Fransa ve Avusturya temsilcilerini de bulunduran kurulda Tanzimat Fermanı‘nın Müslüman ve Hıristiyan halk arasında eşitliği sağlayamadığı belirtilmiş bu nedenle Islahat Fermanının bu yönde yenilikler içermesi kararlaştırılmıştır. Fermanın hükümlerinin uygulanmasında Büyük Avrupa Devletleri söz hakkına sahip olacaklarından kısmi de olsa Avrupa Devletleri Osmanlı Devletinin iç işlerine müdahale etme konumu kazanmış oluyorlardı.

ıslahat fermanı, ıslahat fermanı nedenler, ıslahat fermanı maddeleri, ıslahat fermanı sonuçları, hattı hümayun
Reklamlar

Tagged: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Islahat Fermanı at Üniversiteler, Taban Puanlar, Ücretler 2012 2013.

meta

%d blogcu bunu beğendi: